Dlaczego kopia zapasowa (backup) naszej strony jest ważna?

30/11/2022

Kopia zapasowa naszej strony to jedno z ważniejszych rzeczy o jakie właściciel powinien regularnie robić. Wyobraź sobie sytuacje w której wstajesz z rana, idziesz do pracy i uruchamiasz komputer, wchodzisz na własna stronę i tu niemile zaskoczenie. Strona nie działa, nasze skrzynki e-mail również a to nasze główne centrum „sterowania firmą”. I co teraz zrobić jeśli nie mamy kopii zapasowej? Jak się przed taka sytuacja uchronić?

Ludzie dzieła się na dwa typy - osoby, które robią backupem i takie, które dopiero zaczną robić backupem

Posiadanie aktualnych kopii zapasowej jest ważne z kilku powodów, jednym z nich to bezpieczeństwo naszej firmy. Jeśli cokolwiek stanie się po stronie dostawcy usługi hostingu lub ktoś spróbuje się do nas włamać mamy spokojny sen. Najczęstszymi problemami z jakimi możemy się spotkać:

  • Awarie zewnętrzne np. problemy techniczne po stronie hostingu
  • Ataki przed którymi nie zawsze się uchronimy
  • Aktualizacje CMS i wtyczek które mogą być niekompatybilne z nasza wersja systemu
  • Nasze błędy podczas zmian na naszej stronie


Każdy z powyższych problemów może pojawić się niespodziewanie i tylko dzięki aktualnym kopią zapasowym jesteśmy w stanie przywrócić stronę do momentu w którym została zrobiona ostatnia kopia.

Kiedy tworzyć kopie zapasowe?

Odpowiedz na po pytanie jest stosunkowo prosta - jak najczęściej. Częstotliwość robienia kopi zależy tak naprawdę od Ciebie i specyfiki twojej strony. Jeśli posiadasz stronę wizytówkę w której praktycznie żadne treści się nie zmieniają, aktualizujesz ją regularnie to wystarczy wykonać kopie po każdej aktualizacji. Jeśli nasza strona to strona z blogiem to już powinnismy wykonywać kopie po każdym wpisie, zmianie lub aktualizacji.

Jak tworzyć kopie zapasowe?

Wyróżniamy dwie możliwości tworzenia kopii strony: po stronie hostingu oraz po stronie systemu CMS takim jak np. WordPress.
Wielu usługodawców hostingu posiada w pakiecie automatyczne tworzenie kopii i przechowywanie ich na naszym koncie FTP w zabezpieczonym katalogu. Kopie po stronie hostingu możemy również tworzyć ręcznie. W przypadku hostingu który używa panelu Directadmin wystarczy zalogować się do panelu, wybrać stronę jaką chcemy, przejście do zakładki „Utwórz / przywróć backup” i zlecić wykonanie kopii.
Po wykonaniu kopi dostaniemy maila z informacja ze znajduje się na naszym koncie FTP, polecam wtedy pobrać cała paczkę na nasz dysk i przechowywać ja w bezpiecznym miejscu.
Druga opcja do rożnego rodzaju wtyczki do systemów CMS. My tutaj skupimy się na WordPressie i możliwościach jakie dają poszczególne wtyczki.

UpdraftPlus

Jedna z najpopularniejszych wtyczek do kopii zapasowych to UpdraftPlus. Z wtyczki korzysta ponad 3 miliony stron i posiada dwie wersje, bezpłatną oraz płatną.
Darmowa wersja posiada kilka ciekawych rozwiązań, harmonogram kopii plików i bazy danych, możliwość zdalnego przechowywania kopii, uwzględnienie jakie katalogi ma zawierać kopia. Kolejna ważna funkcjonalność to przywracanie danej kopii za pomocą kilku kliknięć.

All-in-One WP Migration

All-in-One WP Migration to wtyczka znacznie prostsza w obsłudze od poprzedniej. Jej główna cechą to prostota użytkowania, nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy. Wtyczka po zainstalowaniu nie wymaga żadnej konfiguracji, tworzenie kopii wymaga kilku kliknięć i poczekania kilkunastu, może kilkudziesięciu sekund na pobranie kopi całej strony w jednym pliku.

Gdzie trzymać kopie zapasowe?

Tutaj możliwości jest mnóstwo, możemy trzymać w chmurze jak i na dyskach zewnętrznych. Najbardziej polecaną przez nas metoda przechowywania to “Zasada 3-2-1” o której możesz przeczytać w artykule - Najlepsza metoda backupu czyli zasada 3-2-1.

Nasze zalecenie jest używanie obydwóch typów kopi: kopia po stronie usługodawcy hostingu oraz używanie wtyczek w systemie CMS z użyciem zasady 3-2-1

Podsumowanie

Kopie zapasowe to bardzo ważna rzecz o która powinnismy dbać regularnie. To tylko i wyłącznie od właściciela strony zależy w jakiej formie kopia strony będzie wyglądać. W momencie gdy będzie jakaś awaria po stronie usługodawcy czy nastąpi jakiś atak i stracimy stronę będziemy czuli się bezpiecznie.