Najlepsza metoda backupu czyli zasada 3-2-1

30/11/2022

Utrata danych to dla wielu z nas może być równoznaczna ze straceniem kilku lat ciężkiej pracy. Brak kopi zapasowych to bardzo częsty scenariusz z jakim możemy się spotkać. Utrata danych to kwestia czasu, wystarczy ze zepsuje nam się dysk, zgubimy telefon na którym mieliśmy ważne dane.

Utracenie ważnych danych niesamowicie może zaboleć, warto jest się jednak przed tym zabezpieczać z każdy możliwy sposób. Niezależnie od przyczyny utraty danych musimy być przygotowani. Istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów jaka się przed tym uchronić. W tym artykule przybliżę zasadę 3-2-1.
Co zatem kryje się pod pojęciem 3-2-1? Dlaczego jest to jedna z lepiej nam znanych metod która niejednemu może uratować “skórę’.

Co to jest zasada 3-2-1?

Zasada 3-2-1 to chwytliwa i łatwa do zapamiętania zasada jaką powinniśmy zapamiętać dzięki której ochronimy swoje cenne dane.

3 - mówi o ilości kopii jakie musimy przechowywać

2 - mówi o ilości nośników na których znajdują się te same kopie

1 - przynajmniej jedną z trzech kopi przechowujemy w innej lokalizacji

Przechowuj przynajmniej trzy kopie danych

Dlaczego potrzebujemy “aż” trzy kopie? Sprawa jest stosunkowo prosta: wyobraźmy sobie że jedną z kopii posiadamy na naszym laptopie (oryginał), drugą na zewnętrznym dysku twardy oraz trzecią w chmurze (czyli w innej lokalizacji). Przyjmijmy najbardziej ryzykowny scenariusz: nosisz laptopa wraz z dyskiem twardym do pracy, zgubisz torbę lub zostaniesz okradziony i nie będziesz w stanie odzyskać swojego bagażu. Co wtedy zrobisz? No właśnie często nie będziesz w stanie nic już zrobić.

Przynajmniej na dwóch różnych nośnikach

Jedną z wielu nieprzyjemnych i mało spodziewanych awarii to uszkodzenie danych lub dysku. Dyski twarde jak to elektronika lubi czasami “paść” i często nie będzie możliwości naprawy. Z tego powodu zalecane jest używanie różnych niezależnych nośników. Niewielka jest szansa że dwa niezależne nośniki padną w tym samym czasie.

Jedną z nich w innej lokalizacji

Jedną z trzech kopii powinniśmy trzymać w osobnej lokalizacji, chociażby z powodu katastrofy np. pożaru czy powodzi. Dobrym rozwiązaniem może być wykupienie usługi chmurowej lub trzymanie jednego z nośników u kogoś z rodziny.

Podsumowanie

Backup 3-2-1 to ogólna zasada dbania o nasze dane dzięki której możemy spać spokojnie. Nie jest to oczywiście najlepsza możliwość bo takiej jeszcze nikt nie wymyślił. Czekanie na stworzenie niezniszczalnego systemu kopii zapasowej jest najgorszym pomysłem jaki może przyjść komukolwiek do głowy.